top of page

ZEYTİN YAĞI

¨Bu topraklarda yüzyıllardır varolan kıymete, hak ettiği saygıyı kazandırmak için çalışıyoruz.¨

NOU ile 'yeni' bir hayata yelken açıyoruz. Yıllardır bizlerle beraber olan zeytinyağı tutkumuzu artık daha iyi yerlere taşıma arzusu ile yola çıktık. Antik Ege'nin yamaçlarında varolanı, hak ettiği özenle, hak ettiği saygıya kavuşturmak istiyoruz.  Bu çok eski hayat arkadaşımızla, yeni anlamına gelen NOU ile yeni bir yol bulmak için özenli ve çalışkan olacağız. Bu çok eski ama 'yeni' hayat arkadaşımız tüm insanlara ve bu coğrafyaya hep 'yaşam kaynağı' oldu. Birlikte yol alacağız. 

Zeytinyağında Sınıflandırma

Natürel Zeytinyağı

Natürel Zeytinyağı; sadece zeytin ağacı (Olea europaea sativa Hoffm. et Link ) meyvelerinden sadece fiziksel işlemlerle elde edilen ve herhangi bir kimyasal işleme tabi tutulmamış gıdadır.

Zeytinyağında kalite kriterlerinden biri olan asit oranı, 100 gr zeytinyağında bulunan “oleik asit” miktarının yüzde olarak belirlenmesidir. Asit oranı %0,8 e kadar olan zeytinyağları “natürel sızma” olarak adlandırılır. Asit oranı %2 den az olan zeytinyağları “natürel birinci ” olarak adlandırılır. NOU  zeytinyağları natürel sızma zeytinyağı sınıfındandır.

Rafine Zeytinyağı

 

Ham zeytinyağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0.3 gramdan fazla olmayan yağdır.

(Rafine yağı tek başına tüketilen ve satışa sunulan bir yağ değildir, riviera zeytinyağı elde etmek için kullanılır.)

Riviera Zeytinyağı

İşlem görmüş rafine zeytinyağı ile gıda olarak doğrudan tüketilebilecek natürel zeytinyağları karışımından oluşan ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 1.0 gramdan fazla olmayan yağdır.

premıum

İLK HASAT

Her sene sadece kısıtlı sayıda şişeleme yaptığımız ve büyük bir özenle hiç bekletmeden, hasattan sonra en fazla 4 saat içinde soğuk sıkımını gerçekleştirdiğimiz zeytinyağımız en fazla 0,2 asidite oranına sahip.

 

Çok kısa bir süre icin lansmana özel %15 indirimle sadece sanal dükkanda!

-

TL

premium

Zeytinyağının Yapısı

Zeytinyağının kimyasal yapısına bakıldığına iki başlık altında sınıflandırmak mümkün. Zeytinyağının içerisinde %98 oranında trigliseritler ve yağ asitleri bulunurken, yaklaşık %2’lik kısmını minör bileşenler oluşturuyor. Bu minör bileşiklerin içerisinde fenolik bileşikler, uçucu bileşenler, antioksidanlar, pigmentler, tat ve koku maddeleri var. Miktar olarak az olsa da bu minör bileşenlerin zeytinyağının kalite kriterleri açısından oldukça önemli olduğu biliniyor.

Zeytinyağının antioksidan ve anti kanserojen olmasını sağlayan polifenoller/ fenolik bileşenlerdir ve erken hasat zeytinyağları polifenoller açısından zengindir.

Polifenoller bitkilerde bulunan kimyasal bileşenlerdir. Hücrelerin aşınmasını ve yok olmasını önleyici etkilerinden dolayı dokuların daha genç kalmasını ve iyi çalışmasını sağladıkları için önemli antioksidanlardır.  “Poli” Latincedeki “çok” anlamından gelmektedir ve polifenol kelimesi çok sayıdaki fenol halkası gruplaşmaları anlamını taşır.

DSCF7962r1-2.jpg

selected

ERKEN HASAT

Selected serisi yağları, Ekim-Kasım aylarında tamamı  tek bahçeden hasat edilen özenle seçilmiş zeytinlerden elde edilir.

Balıkesir Burhaniye bölgesinde bulunan bahçemizdeki zeytinlerimiz Edremit-Ayvalık çeşitidir. Kendine has çimen, yeşillik ve çağla kokularına sahip olan bu yağımız, en fazla %0,4 asit oranına sahiptir.

İlk siparişinize özel %15 indirimle!

-

TL

Zeytinyağının Tadımı Neden Önemli?

Zeytinyağı çeşitleri tadım sonucunda genel olarak üç ana kategoride sınıflandırılır.

  1. Hafif / Delicate

  2. Orta / Medium

  3. Yoğun / Intense

Bu ana kategorilerin dışında “meyvemsi”, “keskin” ve “yakıcı” gibi zeytinyağını pozitif olarak ayrıştıran aroma tanımlamaları mevcuttur.

Farklı üzümlerden üretilen şarapların tat ve kokuları farklıdır. Farklı balıkların tatları da birbirinden farklıdır. Aynı şekilde farklı zeytin cinslerinden elde edilen yağların da tatları birbirinden çok farklıdır. Teknik olarak mükemmel olsa da her zeytinyağı her damağa hitap etmez.

Bu nedenle sizlere farklı zeytinlerin yağlarını sunuyoruz. Farklı yağ çeşitlerimizi farklı şekillerde kullanarak yemek ve salatalarınızla eşleştirebilirsiniz.

classıc

OLGUN HASAT

Kasım sonu ve Aralık aylarında olgunlaşmış zeytinlerden hasat yapılırarak soğuk sıkım yöntemi ile elde edilir. Kendine has tat ve kokularıyla günlük kullanım için idealdir.

-

TL

nou_mockup_urunn3 copy.jpg
bottom of page